Richard Powers

Richard Powers

Richard Powers

Ο Ρίτσαρντ Πάουερς γεννήθηκε το 1957 στο Έβανστον του Ιλινόις. Σπούδασε φυσική, σύντομα όμως αφοσιώθηκε στη λογοτεχνία. Το πρώτο του μυθιστόρημα ("Three Farmers on Their Way to the Dance") εκδόθηκε το 1985. Στην Ολλανδία, όπου μετακόμισε αργότερα, έγραψε τα επόμενα δύο βιβλία του ("Prisoner's Dilemma", 1988· "The Gold Bug Variations", 1991). Το "Operation Wandering Soul", που γράφτηκε κατά την παραμονή του στο Κέιμπριτζ, ήταν υποψήφιο για το National Book Award το 1993. Ακολούθησαν τα βιβλία: "Galatea 2.2", 1995· "Gain", 1998· "Plowing the Dark", 2000· "The Time of Our Singing", 2003 (ελλ. έκδ. "Ο καιρός των τραγουδιών μας", εστία, 2006)· "The Echo Maker", 2006, που βραβεύτηκε με National Book Award (ελλ. έκδ. "Ο ποταμός της μνήμης", Εστία, 2014), "Generosity: An Enhancement", 2009, "Orfeo", 2014 (ελλ. έκδ. "Ορφέας", Λιβάνης, 2015), "The Overstory", 2018. To 1993 είχε χαρακτηριστεί από το περιοδικό "Esquire" ως ένας από τους "πέντε συγγραφείς της δεκαετίας του '90". Εκτός από το National Book Award για το μυθιστόρημα "The Echo Maker", έχει λάβει την υποτροφία MacArthur (1989), το James Fenimore Cooper Prize (1999), το W. H. Smith Literary Award (2003), ενώ τα μυθιστορήματά του έχουν φτάσει στις τελικές υποψηφιότητες για τα βραβεία Pulitzer, National Book Critics Circle Award (NBCC) και Man Booker Prize.

  1. Αμηχανία

    0

  2. Ο Ποταμός της Μνήμης

    0

  3. Generosity

    0

  4. Playground - Cornerstone - Paperback / Softback

    0

  5. Operation Wandering Soul Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  6. Ορφέας

    0

  7. Gain Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  8. Orfeo Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  9. Generosity Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  10. Prisoner's Dilemma Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  11. Three Farmers On Their Way To A Dance Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  12. The Time Of Our Singing Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  13. The Gold Bug Variations Richard Powers Penguin (cornerstone)

    0

  14. Οι Κορυφές της Ζωής

    0

  15. Playground A Novel Richard Powers
    Ξενόγλωσσα Λογοτεχνικά Βιβλία

    Playground A Novel Richard Powers

    Richard Powers, 2024, Βραβείο Pulitzer

    από17,24 € σε 2 καταστήματα

    0

  16. Παιχνιδότοπος Richard Powers

    0

  17. Playground Richard Powers Hutchinson Heinemann
    Ξενόγλωσσα Λογοτεχνικά Βιβλία

    Playground Richard Powers Hutchinson Heinemann

    Richard Powers, 2024, Βραβείο Booker / Pulitzer, Εξώφυλλο: Σκληρό

    0

  18. The Iconic House: Architectural Masterworks Since 1900 Dominic Bradbury Thames & Hudson Ltd

    0

  19. The Iconic Nordic House: Modern Masterworks Since 1900 Richard Powers Thames & Hudson Ltd

    0